İsrail’e Rusya’dan tehdit gibi uyarı, İran’a saldırırsanız…

İsrailİran arasındaki gerilime son olarak Rusya dahil olmuştu. İran’ın İsrail’e zarar veremeyen saldırısının ardından sıcak gelişmeler yaşandı.

İsrail’in başındaki isim Netanyahu kısa süre önce Ortadoğu da sınırların değişeceğine dair talihsiz bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamanın ardından ipler gerildi.

Bu ayın başından beri İran’ın İsrail’e karşı bir saldırı hazırlığında olduğu belirtiliyordu. Bu saldırı geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

İran’ın yüzlerde drone’u İsrail tarafından havada imha edildi. Bu saldırı sonrasında İran İsrail’i daha kötü bir senaryo konusunda uyarmıştı. Tam sular duruldu derken İsrail yeni bir açıklama yaptı.

İsrail, Amerika’nın tansiyonun yükseltilmemesi ısrarına rağmen İran’a karşı saldırıda bulunacağını açıkladı.

Bu açıklamanın ardından 2 gün içerisinde İran’a karşı bir saldırıda bulunulacağı belirtildi.

Amerika’nın ardından Rusya da devreye girdi ve İsrail’in İran’a olası bir saldırısının bölgedeki tansiyonu tekrar yükselteceğini belirtti.

Daha önce Rusya, Amerika’nın olaya dahil olması halinde karşılarında Rusya’yı bulacaklarına diar bir açıklamada bulunmuştu.

Görünen o ki İran ve İsrail arasında tansiyonun yükselmesi ve bu iki devletin fiilen bir savaşa girmesi, Rusya ve Amerika’yı karşı karşıya getirecek.

Elbette hemen dibimizde böyle bir güç gösterisinin olması, ister istemez Türkiye’yi de derinden etkileyecektir.

Şimdilik en büyük korku ise İsrail’in İran’ın nükleer tesislerine saldırması. Böyle bir senaryo ciddi anlamda büyük bir savaşın fitilini ateşleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x