İzlanda’da kadınlardan 1 günlük grev: Başbakan da katılacak

İzlanda’da ücret eşitliği talep eden ve toplumsal cinsiyet temelli şiddet ile cinsel şiddete tepki gösteren on binlerce kadın ve kendisini ikili cinsiyet sistemi içinde tanımlamayan (non-binary) kişi yarın ülke çapında bir günlüğüne iş bırakacak. Greve, İzlanda Başbakanı Katrín Jakobsdóttir’in de katılması bekleniyor.

The Guardian gazetesinin haberine göre, ülkede son 48 yıldır bir ilk olacak olan greve ücretli ve ücretsiz çalışan on binlerce kişi katılacak. Grevi organize edenler, kadınların grevine balıkçılık sektöründe çalışan kadın ve non-binary’lerin, öğretmenlerin, hemşirelerin ve başbakanın da katılacağını teyit ederek grevin ‘devam eden toplumsal cinsiyet temelli ücret eşitsizliği ile toplumsal cinsiyet temelli ve cinsel şiddete ülkenin dikkatini çekmek için İzlanda’yı bir günlüğüne durma noktasına getirmesini’ umuyor.

‘ARADAN 48 YIL GEÇTİ, TEMEL TALEBİMİZ KARŞILANMADI’

İzlanda’da son kadın grevi 1975 yılında yapılmış, İzlanda dilinde ‘kvennafrí’ (kadınların boş günü) olarak kavramsallaştırılan grev kapsamında İzlandalı kadınlar tüm gün iş bırakmıştı. Bundan 48 yıl önce de yapılan greve katılanlar, grevin temel talebinin aradan geçen yarım yüzyıla rağmen hâlâ karşılanmadığını vurguladı.

2023 Dünya Ekonomik Forumu’nun küresel toplumsal cinsiyet ayrımı raporunda üst üste 14’üncü kez en üst sırada yer alan İzlanda’da bazı sektörlerde kadınlar halen erkeklere oranla yüzde 21 daha az kazanıyor ve kadınların yüzde 40’tan fazlası cinsel ya da toplumsal cinsiyet temelli şiddete uğradığını söylüyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x