Kılıçdaroğlu milletvekili vermişti… ‘Bebecan’ sert çıktı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV’de katıldığı programda, “Siyasette yumuşama bizim desteklediğimiz bir iklimdir. Ancak yıllarca öfkeden ve nefretten beslenip, birden bire dönüp de normalleşemeden bahsedilmesinin halka izah edilmesi gerekiyor. Yıllarca neden milleti gerdiniz? Normalleşme diyorsanız demek ki anormallik yaptınız, yıllarca gerginlik üzerinden siyaset yaptınız her iki tarafında önce bir çıkıp anlatması lazım, niye geriyorlardı, niye yumuşadılar, şimdi niye konuşuyorlar? Yıllardır ülkeyi germiş olmanın da bir izahı olmalıdır. Millete çıkıp da ‘özür dileriz, biz bu güzel ülkeyi, güzel milletimizi kutuplaştırdık, her gün nefret pompaladık, belki işimize o gün öyle geliyordu, bugün böyle geliyor’ diye anlatılması lazım. Milletten bir özür borçları var” dedi.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞÜR MÜ

Babacan, Erdoğan ile görüşüp görüşmeyeceği sorusuna, “Bizim görüşme talebimiz olmadı. Ancak kendisinin görüşme talebi olursa buna sıcak bakarız. Ama görüşüp çay-kahve içip bitireceksek anlamı yok çünkü Türkiye’nin yakıcı sorunları var. Bu sorunların derhal çözülmeye başlanması gerekiyor. Bizim de her konuda çalışmamız var. Onları takdim ederiz. Diyalog önemlidir ama bunun da sonuç vermesi gerekir”

“BİZ DİMDİK AYAKTAYIZ”

DEVA Partisi’ni yok sayma girişimlerine işaret eden Babacan, “İstedikleri kadar yok saysınlar, görmezden gelsinler… Biz varız, buradayız ve dimdik ayaktayız ve bu ülke için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz, bu ülkenin sorunlarını çözmek için çalışmaya kararlıyız” diye konuştu.

ERKEN SEÇİM OLUR MU

Babacan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim isteyip istemeyeceğine ilişkin soruya da şu cevabı verdi:

“Şu anda Sayın Bahçeli’nin ülkede bir erken seçimi tetikleyecek gücü olduğunu düşünmüyorum. Belki o gün vardı ama bugün Türkiye başka çözümler bulur. Bugün erken seçimi konuşma günü değil. Daha seçimlerin üzerinden bir yıl geçmiş. Yerel seçimler daha yeni olmuş. Milletimiz genel seçimde Sayın Erdoğan’a, yerel seçimde muhalefete bir kredi açtı. Gerçekçi olmak lazım. Muhalefet normalde erken seçim ister ama bugün o gün değil.”

“YÜZDE 75 ENFLASYON SAVAŞTAKİ ÜLKELERDE YOK”

Hükümet yetkililerinin enflasyonun dünyanın her tarafında olduğuna ilişkin sözlerini eleştiren DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, enflasyon rakamlarının savaş halindeki ülkelerde bile Türkiye’den daha düşük olduğunu hatırlattı: Ukrayna’da yüzde 3 buçuk, Rusya’da yüzde 7.8, İsrail’de yüzde 2.8 enflasyon var. Ya arkadaş yüzde 75 enflasyon hangi ülkede var?

Bu enflasyondan en büyük mağduriyeti yaşayan emekliler, asgari ücretliler, çiftçilerdir. 11 yıl bu ülkenin ekonomisinin başında oldum. Enflasyon yüksekken devraldım, iki yılda tek haneye indirdim. Ve sonrasında sürekli tek hanede tuttuk. O enflasyonun yüksek olduğu o iki yılda dahi, ne asgari ücreti ne de emekli maaşını enflasyona ezdirmedik. Asgari ücret artışı da emekli maaşları da her zaman enflasyonun üzerinde oldu”

BAHÇELİ’NİN DURDUĞU NOKTA BUGÜNKÜ SİYASETLE UYUŞMUYOR”

Bahçeli’nin “normalleşme” arayışı karşısındaki duruşunu da değerlendiren Babacan, “Öfke ve nefret siyasetinden beslenerek bugünlere gelmişken, birden bire kendini farklı bir iklimde buldu. Yazın sıcağında palto mu buldu dersiniz, kışın soğuğunda ince bir kıyafet mi buldu dersiniz… Durduğu nokta bugünkü siyaset tarzı ile uyuşmamış oldu. Bunun verdiği bocalama ve yeni arayış olabilir. Acaba ben unutuluyor muyum, acaba bana ihtiyaç azalıyor mu hissiyatı da olabilir, kendilerine sormak gerekiyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x