Yapay Zeka Cevapladı: Şimdi Altın mı Bitcoin mi Zamanı?

Ortadoğu’daki gerilimin tırmanmasından bu yana altın neredeyse %10 artarken, BTC %20’nin üzerinde artış kaydetti. İsrail ve Hamas arasındaki savaş başladığından beri, iki varlık kayda değer fiyat artışları sergiliyor. Bu nedenle, yapay zeka bot’u ChatGPT’ye, çatışma devam ettiği sürece hangisinin daha iyi performans göstereceğini sorduk.

Savaş sırasında altın naslı performans gösterdi?

Jeopolitik gerilim, tıpkı geçen yıl Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı “özel askeri operasyonda” olduğu gibi, finansal piyasalara her zaman zarar veriyor. Ancak, bu dönemlerde bazı varlıklar diğerlerinden daha iyi performans gösterme eğiliminde oluyor. İsrail-Hamas savaşı tam üç hafta önce başladı. Başlangıcında altın fiyatı yerel olarak en düşük seviye olan 1.830 dolar civarındaydı. O dönemde değerli metal iki hafta içinde %7’lik bir düşüşün ardından yıllık kazançlarını kaybetmişti.

Ancak, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere siyasi belirsizlik piyasayı etkilemeye başladı. Böylece, altın güçlü bir yükseliş hamlesi yaptı. Parlak metal, hızlı bir şekilde 1.900 doları geri aldı ve yükselmeye devam etti. Hatta Cuma gecesi geç saatlerde 2.000 dolar sınırını aştı. Böylece külçe altın 6 Ekim’den bu yana yaklaşık %10 oranında değer kazandı.

Altın fiyatı grafiği. Kaynak: TradingView

Bir de Bitcoin’in performansına bakalım

Bitcoin’in performansı bir şekilde aynı olsa da, yükselişinin ABD’de spot BTC ETF’sinin onaylanma olasılığına atfedilebileceğine dair bazı spekülasyonlar var. Ancak böyle bir ürün henüz gün ışığına çıkmadı. Savaş patlak verdiğinde BTC’nin fiyatı 28.000 dolar civarındaydı. Hatta, başlangıçta 27.000 doların altındaki seviyelere geriledi. Ancak, altın fiyatının aksine bazen sahte haberlerden bile etkilenerek hızla yükselmeye başladı.

Bitcoin, en önemli fiyat artışını Pazartesi ve Salı günleri gördü. Bu günlerde BTC, saatler içinde birkaç bin dolar fırladı. Hatta, 35.000 doların üzerinde 17 ayın zirvesine ulaştı. Bitcoin, daha sonra bir miktar zemin kaybetmesine rağmen şu anda 34.000 doların üzerinde işlem görüyor. Bu da üç haftalık kazancının %23 olduğu anlamına geliyor.

Bitcoin fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Yapay zeka bot’u ChatGPT ne düşünüyor?

Devam eden savaşın ortasında BTC ve altın fiyatının gelecekteki olası performansı sorulduğunda, AI chatbot doğrudan cevap vermeyi reddediyor. Bunun yerine, her iki varlığın da “siyasi olaylar, ekonomik koşullar, yatırımcı duyarlılığı ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli faktörlerden” etkilenebileceğini belirtiyor. Daha sonra, her yatırım aracının belirli riskler taşıdığını söylüyor.

Ayrıca, altın gibi bazılarının enflasyona ve siyasi belirsizliğe karşı bir koruma olarak uzun bir geçmişe sahip olmasına rağmen, gelecekteki performansın geçmiş hareketlere dayanarak tahmin edilemeyeceğini kaydediyor. Yapay zeka bot’una “Altın mı Bitcoin’in mi daha iyi güvenli liman yatırımı” sorusu soruyoruz. Bunun üzerin ChatGPT, şu açıklamayı yapıyor:

Altın, enflasyona karşı güvenilir bir koruma sağlama konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahip. Yüksek enflasyon dönemlerinde bile değerini uzun süreler boyunca koruma eğiliminde. Bitcoin ise genellikle “dijital altın” olarak lanse ediliyor. Ayrıca, sınırlı arzı ve dijital çağda bir değer deposu olarak hareket edebileceği inancı nedeniyle bazıları tarafından enflasyona karşı potansiyel bir koruma olarak görülüyor. Ancak Bitcoin, altına kıyasla kısa bir geçmişe sahip. Dolayısıyla, henüz birden fazla ekonomik döngü boyunca test edilmemiş durumda. Bunu da unutmamak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x